10 minyatür ile sinemaya bakış
Arkadaşlarınla paylaş

Türkiye’nin yetiştirdiği önemli yeteneklerden biri olan Murat Palta, “Cult Hollywood movies as Ottoman miniatures” ve “Tasvir-i Beyaz Perde” adlı kişisel sergilerinde yerli ve yabancı efsane filmleri minyatür sanatı ile bir araya getirdi.

İşte, sanatçının eserlerinden bazıları;

1-testere

2-star-wars

3

4-ucuz-roman

5-cinnet

6

7

8-baba

9-başlangıç

10-küçük-prens

Murat Palta kimdir?

1990, Hatay doğumlu sanatçı Murat Palta 2012 yılında Dumlupınar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli reklam ajanslarında çalıştı. 2013 yılında Cezayir, Tlemcen’de Minyatür ve Tezhip Sanatı atölye çalışmasına katıldı, Nour Festival of Arts (Londra) ve Cinephiliac: Art Transcending Technology & Motion (Philedelphia) gibi farklı uluslararası sanat festivallerinde yer aldı. Palta 2014 yılında ilk solo sergisi olan “Murat Palta: Cult Hollywood movies as Ottoman miniatures” (Bagnacavallo Şehir Müzesi, Bagnacavallo, İtalya) sonrasında 2015 yılında “Tasvir-i Beyaz Perde” isimli ikinci kişisel sergisini x-ist’te açtı. 2015 yılında Savina Gallery’deki (St. Petersburg, Rusya) “Incarnated By Words” adlı kişisel sergisinde yapıtlarını sergiledi. Palta, Contemporary İstanbul 14’te de yer aldı.

Palta, “x-tension” (Office 4200, Bursa, 2015), ve “Bir Endülüs Köpeği üzerine çeşitlemeler” (x-ist, 2015) ve “Kitsch ou pas kitsch” in ICI (Institut des Cultures d’Islam, Paris, France) grup sergilerinde yer aldı.

Sanatçı, JR. by Campaign gibi pek çok farklı yayın için çizimler yapmaya devam ediyor.

https://www.behance.net/muratpalta

BONUS

11-yaratık

12-eşkıya

13-sıkı-dostlar

14-batman

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir